Career

Become a member of our team!

Our new colleagues are undergoing a thorough selection procedure. They are the most important to us. We are a team and this is why we are looking for team players - strong personalities with deep professional expertise and innovators who are able to think out of the box.

The stability of our team is a priority for us. Nearly a half of our attorneys started to work at Z/C/H Legal as young students of a law school.


Currently offered positions:

Please send your resume in Czech and German or English language to jana.hladka@zchlegal.cz with the definition of a position in which you are interested.


We are at Atmoscope

See how your future colleagues love their work at Z / C / H Legal and how former employees remember it!

What do employees praise the most?

  • Non-routine work
  • Opportunities to learn new things
  • Pleasant work environment and atmosphere

"Velice mi vyhovoval efektivní přístup k organizaci práce. Oceňoval jsem rozsáhlé firemní know how a skvělou spolupráci se zkušenějšími kolegy. Výsledkem byl vysoký standard odváděné práce, která zároveň byla velmi pestrá, což umožňovalo rychlý odborný rozvoj. Spoustu jsem se toho naučil jak v oboru, tak i z hlediska přístupu ke klientům. Těžím z toho dodnes, a to i na vedoucí pozici."


"Vážím si profesionálního a zároveň lidského přístupu společníků a seniorních kolegů. Jejich častá a upřímná zpětná vazba je pro mě, jako pro mladého člověka, k nezaplacení."


"Sdílení know-how a pozitivní nálada kolegů i vedení. Slušný a otevřený přístup."

The data is based on the evaluation by Atmoskop.cz


Scholarship program for students

We would like to contribute to the growth of young people who do not mind doing something extra. In the spring 2020, we opened a scholarship for law students. The scholarship recipient has received, i.a., a financial contribution amounting to CZK 25,000.